Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kostarika - základní informace

Oficiální název: Kostarická republika
Hlavní město: San José
Počet obyvatel: 4,2 mil.
Rozloha: 51 100 km2
Měna: kostarický colón (CRC) = 100 centimů
Úřední jazyk: španělština, angličtina

Obyvatelstvo
V Kostarice převažuje bílé obyvatelstvo, což jsou potomci španělských přistěhovalců. Žije zde také velký počet mesticů, černochů a mulatů. Černošské obyvatelstvo je tvořeno potomky otroků nebo přistěhovalců z Jamajky. Zastoupeny jsou také indiánské kmeny Bribri a Borucas. Většina obyvatel jsou katolíci, dále je zde množství protestantů a nepatrná část obyvatelstva uctívá tradiční přírodní náboženství. Kromě úředních jazyků se v zemi mluví také kreolskou angličtinou a nejrůznějšími indiánskými jazyky. Gramotnost v Kostarice je téměř 95%.

Ekonomika
Hlavním zdrojem devizových příjmů se v posledních letech stal stále se rozvíjející cestovní ruch, který zde má velkou perspektivu. Mezi hlavní hospodářská odvětví patří zemědělství. Lidé se věnují pěstování manioku, banánovníku, kávovníku, fazolí, brambor, obilnin, palmy olejné a kokosové, cukrové třtiny, zeleniny, tropického ovoce, tabáku, bavlníku a kakaovníku. Zabývají se také chovem skotu, koní a rybolovem. Mezi důležité vývozní artikly patří káva, banány a cukr. Vyváží se převážně do USA a Německa. Hlavními průmyslovými odvětvími jsou textilní, oděvní, kožedělný, strojírenský a chemický průmysl. V zemi se těží zlato, stříbro, síra, vápenec a sůl.

Dějiny a kultura
Kostarika byla roku 1502 objevena Kryštofem Kolumbem. Od té doby se zde začali Španělé usazovat a doufali, že naleznou zlato a spoustu nerostného bohatství. Proto také pojmenovali zemi „Costa Rica“, což v překladu znamená „bohaté pobřeží“. V roce 1821 byla vyhlášena nezávislost a stejně jako sousední státy byla Kostarika členem Federace středoamerických provincií až do roku 1938. V roce 1948 vypukla v zemi občanská válka. Během dlouholetých bojů a vnitřních nepokojů v zemi stoupl vliv USA, které se zajímaly především o zemědělskou produkci. Hospodářský a společenský vliv USA se omezil ústavou v roce 1949. V roce 1987 získal tehdejší prezident Oscar Arias Sánches Nobelovu cenu míru za svou mírovou iniciativu. V dnešní době je Kostarika politicky stabilní stát.

Geografie
Středoamerický stát Kostarika sousedí s Panamou a Nikaraguou. Je také druhým státem, který spojuje americké pevniny. Od severu k jihu se táhnou pohoří Středoamerických Kordiller s nejvyšší horou Chirripó, která dosahuje výšky 3820 metrů nad mořem. Na prostředním horském masivu najdeme 7 činných sopek. Většina obyvatelstva žije na centrální náhorní plošině Valle Central, kde je úrodná půda a mírnější teploty tropického podnebí. Pobřežní nížiny jsou pokryty bažinami a mokřady. Asi třetinu země pokrývají lesy.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko